10 yılda 10 kat büyüdük. 2030'da 25bin MW'a ulaşırız

‘Rüzgarda 10 yılda 10 kat büyüdük 2030'da 25 bin MW'a ulaşırız’

TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, ‘Rüzgarda kurulu gücümüz 10 yılda 10 kat arttı. Şu anda 8 GW kurulu gücü aşmış durumdayız. Rüzgar enerjisini bir memleket meselesi olarak ele aldık, işimizi daima bu hassasiyetle yaptık. Rüzgarda Türkiye'nin 2030 yılında 25 bin MW'a ulaşacağını öngörüyoruz’ diyor.

Tüm dünyada yeşil yatırımların arttığı; büyük şirketlerin fosilden ve bazı devletlerin kömürden çekildiğini izliyoruz. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım, ‘Ülkeler artık enerjide dışa ya da fosil kaynaklara bağımlı olmak istemiyorlar. Enerji arzının ve temininin en güvenli yollarından biri, kendi öz kaynaklarınızdan faydalanmak. İklim krizi de insanlığı bu yönde zorluyor’ diyor.

Türkiye’nin özellikle son 10 yılda yenilenebilir enerji alanında ciddi bir atılım yaptığını dile getiren Yıldırım, ‘Bunda hükümetimizden yatırımcılarımıza, dünyadaki trendlerden insan kaynağımıza kadar pek çok faktörün rolü oldu. Türkiye’nin elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yüzde 65’lerin üzerine çıktı. Bu gerçek bir başarıdır’ diye ekliyor.

Hakan Yıldırım’ın rüzgar enerjisi konusunda verdiği bilgiler ise şöyle: ‘Rüzgarda kurulu gücümüz 10 yılda 10 kat arttı. 2019 yılsonu itibarıyla 198 santralde 8 bin 56 megavat kurulu güce imza attık. Rüzgar enerjisini bir memleket meselesi olarak ele aldık, işimizi daima bu hassasiyetle yaptık. Şu anda 8 GW kurulu gücü aşmış durumdayız. Ama ülkemizin rüzgar kapasitesi türbin teknolojilerindeki aralıksız gelişmeler nedeniyle şu an 100 ila 120 bin MW seviyelerine geldi. Yani alınacak daha çok yolumuz var.’

 

Rüzgarda 17 bin kişiye yakın istihdam mevcut

‘Para dünyadaki yönelimi, tüketimi etkileyen kararları izler. Günümüz dünyasında bunun enerjideki karşılığı çevreye duyarlı üretim yapmak. Bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının neden giderek daha fazla kullanıldığını açıklıyor’ diyen Yıldırım, finansman olanaklarının da bu tarafa kaydırılmasının beklenen bir durum olduğunu ve bunun artarak devam edeceğini söylüyor. Yıldırım, ‘‘Yeşil dönüşüm’ dediğimiz şey tam olarak enerjide yaşanan durum. İstihdam da bu tarafta yoğunlaşıyor. Türkiye’de rüzgarda 17 bin kişiye yakın bir istihdam mevcut. Yatırımlar arttıkça bu alandaki insan kaynağı ihtiyacı da aynı ölçüde artmaya devam edecek. Biz rüzgarda Türkiye’nin 2030 yılında 25 bin MW’a ulaşacağını öngörüyoruz’ diyor.

 

'Mücbir sebep ilanı' talep etmiştik

Yıldırım, COVID-19’un her sektörü etkilediği gibi yenilenebilir enerjileri de olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. ‘COVID-19 salgını, tüm dünyayı ve tedarik zincirlerini çok olumsuz etkiledi, bu bize de yansıdı. 2020 yılı sonunda yaklaşık 1,5 GW’lık yeni rüzgar kurulu gücünün devreye alınması planlanırken şimdi bu planlamalarda ciddi sıkıntılar var, gecikmeler bekleniyor. Bu anlamda sektör için ‘mücbir sebep ilanı’ talep etmiştik ancak bu karar alınmadı. Bunun sektörü sıkıntıya soktuğunu söylememiz gerek. Yine de umutsuz değiliz. Bu zor zamanları da aşacağız. Yeni kapasite ilan edilmesi ve rüzgarda iki kez yapılan YEKA yarışmalarının da devam etmesini bekliyoruz. Tabii sadece rüzgarda değil yenilenebilir enerji sektörünün tamamının beklentisi bu yönde diyebiliriz. Her ne kadar COVID-19 salgını enerji sektörünün genelini ve özellikle yenilenebilir enerjiyi ciddi ölçüde olumsuz etkilemiş olsa da Türkiye’nin bu rotadan ayrılacağını düşünmüyoruz. Enerji yatırımcısı da bu alandaki yatırımlarını yoğunlaştırmaya devam ediyor. Türk insanının girişimci ruhunu biliyoruz. Ayrıca ülkemizde yabancı sermayenin de yenilenebilir alanına ciddi bir ilgisi var’ diyor Yıldırım.