TWRE Basın Bülteni 23 Ekim 2020 Nordex Eğitimi

TWRE & NORDEX ACCIONA RÜZGAR TÜRBİN TEKNİK EĞİTİMİNİN İKİNCİSİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Türkiye'de enerji sektörünün ‘Cinsiyet Eşitliği' platformu olan TWRE Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu, enerji sektörünün gelişiminde ve dönüşümde rol oynayan kadınların iletişim grubu olarak 2018 yılında kurulmuştur.

Bugün 1300'den fazla üyesi ve binlerce takipçisi olan TWRE, dünya devi rüzgâr türbin üreticilerinden Nordex Acciona grup ile, bu yıl RÜZGAR TÜRBİN TEKNİK EĞİTİMİNİ'nin ikincisini 20-21-22 Ekim 2020'de İzmir'de gerçekleştirdi.

Rüzgar enerjisi sektörüne beyaz ve mavi yaka kadın yetiştirilmesi için başlatılmış olan programda, bu yıl, İstanbul, İzmir ve Ankara'dan meslek lisesi motor bölümü mezunu, üniversitelerin elektrik, makine, inşaat, meteoroloji ve enerji sistemi mühendisliği son sınıf öğrencileri ve yeni mezunlarından olan10 genç kadın adaya, 3 gün boyunca detaylı teorik ve pratik eğitimler verilmiştir.

Programın birinci gününde rüzgar türbin tipleri, türbin mekanik ve elektrik sistem bileşenleri, SCADA sistemi, Delta4000 türbinleri tüm detayları ile anlatılmıştır.

Programın ikinci gününde Nordex İzmir Ofisi ve eğitim merkezi ziyareti ile teorik eğitim ve sistem bileşenlerinin pratik olarak görülmesi sağlanmıştır.

Son günde gerçekleştirilen saha ziyaretinde, PİTANE RES N117 Gama, YUNTADAĞI RES N90 Beta ve Gama, AKÇA RES Delta4K türbinleri yerinde ziyareti edilmiş ve böylece operasyonel gözlemleri yapılmıştır.

TWRE Kurucu Başkanı Sayın Sedef Budak, program hakkında; "Böyle kıymetli bir eğitimin geleneksel hale gelmesinden çok memnunuz, genç kadınlarımızın enerjinin dönüşümünde yer almaları ve kariyerlerini yenilenebilir alanında yönlendirmeleri bizim için çok önemli bir konu idi. Nordex Türkiye'ye desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz” demiştir.

Nordex Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer ise, " Nordex Türkiye olarak genç kadınlarımızı yenilenebilir enerji sektöründe kazandırmayı teşvik etmek üzere böyle bir işbirliğinde olmaktan kendilerini Nordex Acedemy Türkiye'de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz ve tüm arkadaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” demiştir.

Bu eğitim, Nordex Eğitim Koordinatörü Melike Sezginer ve İzmir Ofis Müdürü Gülçe Çalışkan'ın koordinatörlüğünde, Nordex Teknoloji ve Geliştirme Müdürü Selim Türkel ve Teknik Eğitmenler Ahmet Paksoy ve Zafer Avcı'nın katkıları ile gerçekleştirilmiştir.