Başkanın Mesajı

Enerji sektörü son 10 yılda Türkiye’ye yön veren ve en kayda değer büyümenin sağlandığı ilk üç sektörden biri oldu. Tüm bu tabloda yenilenebilir enerji ve özellikle rüzgar sektörü başı çekti.

Bu sektörün çalışanları olarak bugüne kadar ülkenin birçok yerine 3.285 adet türbin diktik, 198 santralde 8.056 MW kurulu güce imza attık. Yatırımcısı, finansçısı, 1500 m. rakımdaki dağın tepesine türbinleri taşıyan nakliyecisi, bu rakımda hiç durmadan yıllarca çalışacak teknolojileri geliştiren türbin firmaları ve onların lokal tedarikçileri, yatırımcının yatırımını yapmasından 3-5 sene öncesinden sahasına gidip ölçüm direği dikeni, bu ölçümü analiz edip rapor hazırlayan danışmanı, bu raporu alıp inceleyen bankacısı, bankacının verdiği finansmanı sigortalayan sigortacısı, kanatçısı, kulecisi, vinççisi, jeneratörcüsü, cam elyaf üreteni, o olmazsa karbon elyaf üreteni, türbini dikeni, sökeni, kuranı, kabulünü yapanı, parçasına bakanı, santraldeki bekçisi, şantiyenin tozunda yemek pişiren aşçısı, şoförü, mühendisi, teknisyeni; kısaca yerlisi yabancısı binlerce kişiyle Afyon’un Dinar’ında, Mersin’in Mut’unda, Hatay’ın dağında, Tokat’ın kışında türbin diktik. Her diktiğimiz türbin çocuklarımıza ‘Bu memleket için güzel şeyler yaptık’ dediğimiz bir imza oldu ve tüm bunları yapmaktan gurur duyduk.

Çünkü biz rüzgar enerjisini bir ‘memleket meselesi’ olarak ele aldık, işimizi daima bu hassasiyetle yaptık. Ancak görevimiz bitmedi çünkü bu sonu olan bir görev değil. Sıfırdan bugüne gelmiş bir sektörü niyetlerimizi ortaklaştırarak ve gücümüzü birleştirerek çok daha ileriye taşıyabiliriz. Karşı karşıya olduğumuz sorunları aşmak adına gücümüzü birleştirmeli ve daha organize hareket etmeliyiz. Bu sektöre emeği geçmiş herkesin sektörün yegane birliği olan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği şemsiyesi altında bir araya gelmesine ihtiyacımız var. Türkiye rüzgar sektörünün bugüne gelmesini mümkün kılmış siz değerli iş insanlarını TÜREB’e üye olarak ve aktif rol alarak sektörümüze güç katmaya davet ediyoruz.

Rüzgarda ikinci yarıyı ilkinden daha parlak bir başarı hikayesine dönüştürebiliriz. Birlikteliğimizden doğacak kuvveti çocuklarımız, memleketimiz ve dünyamız için artırmak dileği ile…

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB)
Hakan YILDIRIM 
Yönetim Kurulu Başkanı