Aytunç Zafer AKÇA

Regülasyon ve Politikalar Müdürü

1972 Kastamonu’nun Tosya ilçesi doğumludur.

İlk orta ve lise eğitimini Konya’da tamamlamıştır.

1993 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

1996-1998 yılları arasında çeşitli şirketlerde endüstriyel otomasyon alanında çalıştıktan sonra, 1998-2001 yılları arasında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. kuruluşu olan EMAF (Elektromekanik Aygıtlar Fabrikası)’nda ‘Proje Mühendisi’ olarak görev yapmıştır.

2001-2004 arasında Siemens ve Elimko’da endüstriyel otomasyon alanında ‘Proje Mühendisi’ olarak çalışmıştır. Bu süreçte, ağır sanayi, çimento ve şeker fabrikalarında otomasyon projelerini yürütmüştür.

2004 yılında ERE Holding bünyesinde enerji sektörü ile tanışmıştır.

2004-2007 yılları arasında ERE Enerji’de ‘Proje Mühendisi’ ve ‘HES İşletme Sorumlusu’ olarak görev yapmıştır. Bu görevlerine ilave olarak; firmanın, proje, tesis ve işletme aşamasındaki projelerinin tüm izin, ruhsat vb. tüm kamu kurum ve kuruluşları nezdindeki iş ve işlemlerinden de sorumlu olmuştur.

2007-2011 yılları arasında EnerjiSA’da ‘Proje Mühendisi’ ve aynı zamanda ‘Kamu İşleri Sorumlusu’ görevlerini üstlenmiştir. EnerjiSA’nın ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji tesislerinin, özellikle merkezi idare kapsamındaki, izin işlemlerinin tamamının koordinasyonu çalışmalarını ifa etmiştir. 

2011-2018 yılları arasında da Çalık Enerji’de, yenilenebilir enerji projelerinin kamu süreçlerini yönetmek üzere ‘Kurumsal Koordinasyon Müdürü’ olarak çalışmıştır.

Sektörün kamu ile ilgili konularında, izin süreçlerinde karşılaşılan sıkıntılarda yatırımcılara mevzuat, kamusal işlemler, izinler ve enerji politikaları alanlarında danışmanlık yapmak, üyelerimize destek olmak üzere 2019 yılı Temmuz ayından bu yana TÜREB’te ‘Regülasyon ve Politikalar Müdürü’ olarak görev yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen Akça evli ve iki çocuk babasıdır.