Fatma MURRAY

Denetim Kurulu Üyesi

Fatma Murray, DNV GL Türkiye Enerji Danışmanlığı Ülke Müdürü olarak hizmet vermektedir. Ocak 2006`da İngiltere Glasgow`daki Legacy Garrad Hassan ofisinde çalışmaya katıldı. Daha önce, İngiltere`deki Edinburgh Üniversitesi`nde Yönetim ile Makine Mühendisliği Bölümünde eğitim almaya başladı. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans eğitiminin bir parçası olarak Legacy Garrad Hassan da asistan mühendis olarak çalıştı. Bu süre zarfında İngiltere elektrik piyasasında rüzgar enerjisi için kısa vadeli tahminlerin ekonomik yararına ilişkin bir makale de yayınladı.

Çalışmalarını tamamladıktan sonra, mevcut ve yenilikçi rüzgar türbini tasarımlarını gözden geçirmek ve rüzgar türbinleri üzerinde yük hesaplamaları yapmak için tasarım çalışmaları yürütmek üzere DNV GL’nin Özel Projeler Departmanı’nda kariyerine başladı. Daha sonra, İngiltere, İrlanda ve İskandinav ülkelerinde bulunan rüzgar kaynakları ve enerji değerlendirme çalışmaları ile rüzgar santrali üretimi ve bakım analizi dahil olmak üzere teknik danışmanlık hizmetleri vermek için rüzgar santralleri proje geliştiricileri ve sahipleri ile birlikte çalışarak DNV GL Proje Geliştirme Hizmetleri`nde görev aldı. 2010 sonunda DNV GL’nin Türkiye ofisi’nde göreve başladı. Teknik ekibi ve ağırlıklı olarak Türkiye ve çevresindeki pazarlara hizmet verecek Türkiye ofisini kurdu. Fatma Murray, son 14 yılda ağırlıklı olarak İngiltere, İrlanda, İskandinav ülkeleri ve Türkiye`de yürütülen çok sayıda projede proje yöneticisi ve teknik müdür olarak geniş bir deneyime sahiptir.

Halen, hem Türkiye`de hem de talep üzerine diğer bölgelerde yürütülen enerji danışmanlığı ve yenilenebilir enerji danışmanlığı çalışmalarını denetlemektedir. Enerji pazarında çok çeşitli paydaşlarla çalışmakta ve rüzgar / güneş kaynakları ve enerji değerlendirme çalışmaları, rüzgar / güneş santralleri üretimi ve bakım analizi, hem mal sahipleri hem de kredi verenler için teknik durum tespiti hizmetleri dahil olmak üzere bağımsız teknik danışmanlık hizmetleri vermekte ve proje yöneticisi olarak görev almaktadır. Fatma Murray piyasa ve ilke geliştirme, enerji depolama, akıllı şehirler / şebekeler, iletim ve dağıtım sistemleri, ana planlama ve Ar-Ge projeleri gibi enerji danışmanlığı projelerinde hem proje yöneticisi hem de proje sponsoru olarak görev almıştır.

Teknik sorumlulukların yanı sıra, Türkiye, Yunanistan ve yakın Doğu Asya ülkelerindeki şirket faaliyetlerinin kar ve zararı, stratejisi ve planlaması gibi projelerde de görev almıştır. Aynı zamanda takım oluşturma, kaynak yönetimi, taşeron ve ortaklık yönetimi, iç ve dış ağlar, çatışma çözme, pazar analizi ve araştırma, iş geliştirme, satış, müşteri ilişkileri ve paydaş katılımı gibi faaliyetler göstermiştir. Ayrıca, şirketin stratejisini, amacını, vizyonunu ve değerlerini global olarak ve sorumlu bölgede yürütmek için DNV GL Orta Doğu Avrupa ve Akdeniz (CEMed) yürütme liderleri ekibinin bir üyesidir.